Bu sayılara göre, bu senenin ilk yarısında Türkiye'de gerçekleştirilmiş olan elektrikli ve hibrid araç satışının, geçen senenin aynı aylarına ya da dönemine göre yüzde 330.79 yükselme kaydetti.
Ülkemizde bu senenin ilk yarısında gerçekleştirilmiş olan 33'ü elektrikli, bin 380'i de hibrid olan otomobil satışında bu kategorilerden bin 413 araç satılmış oldu. Elektrikli araç satışının geçen seneye göre aynı dönemde 35, hibrid araç satışı ise 293 olarak gerçekleşmiş oldu.

10 ARAÇTAN 4’ü HİBRİT OLACAK

TEHAD’ın hazırlamış olduğu raporda yer alan veriye göre, hibrid otomotiv piyasasında en çok ilgi gören araçların modeli Toyota C HR olarak belirlemesi yapıldı. İlk yarıda bin 203 Toyota C HR hibrid satışı tamamlandı.
2017 Haziran ayından başlayarak pazara adım atan Hyundai Ioniq hibrid ise 23 adet satışı ile listede yerini aldı. Yüzde 100 elektrikli Ioniq ve kablo kullanılarak yapılan hibrid Ioniq modeli ise gelecek sene pazara girmesi düşünülüyor.

TEHAD’ın kurucusu olan Berkan Bayram, "2011 senesinde dünya üzerinde yalnızca 45 bin adet elektrikli araç satışının gerçekleşirken, geçen sene itibariyle bu sayı 2 milyon adede ulaşmış oldu. 2025 senesinin itibarıyla satışı sağlanan her 10 otomobilden 4'ü elektrikli olması bekleniyor.'' diye ifade etti.