Mayıs ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin senelik anlamda yüzde 3.5 arttığı, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olan sanayi imalatı ise geçtiğimiz aya göre yüzde 1.5 azalma gösterildi.

Türkiye İstatistik Kurumu yani TÜİK, bu senenin Mayıs ayı içerisinde alakalı olarak sanayi imalatı endeksi sonuçları açıklamış oldu.

YÜZDE 3.5 ARTIŞ GÖSTERDİ

Bu açıklamaya göre, takvimlerin etkisinden temizlenmiş sanayi imalatı endeksi mayıs ayı içerisinde senelik baz alındığında yüzde 3.5 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden temizlenmiş sanayi imalatı ise geçmiş aya göre yüzde 1.5 azalma göstermiş oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden temizlenmiş sanayi alt sektörü 2010 = 100 temel seneli incelenmiş olduğunda 2017 senesinin Mayıs ayı içerisinde madencilik ve taş ocakçılığı iş alanı endeksi bir önceki aya göre yüzde 0.5 ve üretim sanayi iş alanı endeksi yüzde 2 düşürülürken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme imalatı ve dağıtımı iş alanı endeksi yüzde 1.7 yükseldi.

Takvim etkisinden temizlenmiş olan sanayinin alt iş alanı 2010 = 100 temel senelik incelendiğinde, 2017 senesinin Mayıs ayı içerisinde madencilik ve taş ocakçılığı iş alanı olarak endeksi bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 3.5, üretim sanayi sektörü endeksi yüzde 3.1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme imalatı ve dağıtılması iş alanı yüzde 6 yükseldi.