Japon Toshiba ve yerel rakibi SK Hynix ile sektörde kıyasıya bir rekabet içerisinde olan Samsung, her yıl yonga teknolojilerine 10 milyar dolar civarında yatırım yapıyordu.Güncel yatırımın neredeyse iki misline çıkacak olması ise Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından gerçekleştirilen çağrıyla ilişkilendiriliyor.

Moon Jae-in, ülkenin işsizlikle mücadele harekâtı kapsamında dev şirketlere daha fazla iç yatırım yapması çağrısında bulunmuştu. Samsung'un planı ise 2021 yılı itibarıyla 440 bin pozisyon yaratmak olduğu belirtildi.

öte yandan Toshiba dünyanın ikinci büyük NAND hafıza çipi üreticisi olan biriminin satışından gelecek sermaye ile milyarlarca dolarlık zararını karşılamaya çalışacak. Toshiba anlaşmanın önümüzdeki hafta imzalanmasını amaçlıyor.

ABD'Lİ FİRMADAN DAHA DÜŞÜK BİR TEKLİF

Toshiba' dan gelen bilgilere göre; Japon hükümeti-Bain Capital konsorsiyumu yaklaşık 2 trilyon yen, yani 18 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devleri menşeili çip üreticisi Broadcom' un verdiği 2.2 trilyon yenden daha düşük bir teklifte bulundu. 

Hükümetin de dahil olduğu konsorsiyum alelacele kurulmasına rağmen birçok analist tarafından yarı iletken teknolojisini yurtiçinde tutmak isteyen Japon devlet rızasını hızla alacağı düşünüldüğünden çok daha fazla olarak görülüyor.