Rusya Tarım Bakanı Tkaçev,Türkiye'de baş gösteren sorunların Rusya'ya olumsuz yönde yansıdığını ve her geçen gün bu kaybın yükseldiği itirafında bulundu. Bakan Tkaçev, " Tahmini yaşanan kaybımız 1.5 milyar doları aşmış durumda. Fakat Türkiye olmazsa biz de olamayız demeyi de pek istemiyorum" ifadelerinde bulundu.

Rus devlet kanalı oan Rossiya 24'e açıklama gerçekleştiren Tkaçev, Türkiye ile var olan ticari krizin bir an çözülmesini istediklerini özellikle vurguladı.

TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİ KURMAK İSTİYORUZ

İki dev ülke arasında var olan ticari sorunlar sebebi ile Rusya zararlı çıktı. Rusya!nın zararı bu süreçte 1.5 milyar doları bulduğunu belirttyi. Tkaçev, " Türkiye ile yaşanan ekonomik ilişkilerin kötü olmasını istemediklerini ve artık normale dönmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE OLMAZSA BİZ DE...

Rusya'nın şu an yüzde 10'luk payını oluşturan Türkiye'nin çok ama çok önemli ve büyük bir pazarı oluşturduğunu ifade etti, Tkaçev, " Fakat Türkiye olmazsa biz de yaşamımızı devam ettireyemeyiz demek istemiyorum" açıklamalrını gerçekleştirdi.

YASAK HALA DEVAM EDİYOR

Rus Federal Gümrük Servisi'nden edinilen bilgilere göre, 2016 senesinde Türkiye'ye 4,7 milyon ton tahıl ürünü ihraç eden Rusya'nın Türkiye'den tavuk eti, hindi eti, domates, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut ve çilek ithalatı yasağı ise hala sürüyor.