Bankalararası piyasada dolar 3,54 seyrinde hareketlilik gösteriyor. Euro/TL ise 4,21'e doğru ilerleyerek tarihi zirvesini yeniledi.

Amerika Merkez Bankası Fed bu ortamda faiz artışına gitmeyeceğinin sinyalini verince dolar tüm dünyada değer kaybetti. Buna karşılık Avrupa ekonomisi toparlanma, Avrupa Merkez Bankası da piyasaya her ay sürdüğü 60 milyar euro’yu azaltma yoluna başvurdu. Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, ‘Dolar Eylül’e kadar 3.56’yı geçmez.’ dedi.

Euro’daki güçlü seyrin devam etmesiyle euro/TL 4,20'nin üzerinde tarihi zirve seviyelerine doğru hareket ediyor. Euro 4,2087'ye kadar yükselerek rekorunu tazeliyor. Bankalararası piyasada dolar/TL 3,53-3,54 bandında seyrini devam ettiriyor. Piyasalar ABD tarım dışı istihdam verisini bekliyor.

Dolar, euro karşısında yaklaşık 2.5 yılın en düşük seviyesinde hareket ediyor. Dolar, Fed'in para politikasını sıkılaştırma hızı konusunda belirsizlikleri artıran güçsüz ABD ekonomik verileri ve Washington'u etkileyen siyasi durumlardan dolayı hafta süresince baskı altında kalmaya devam etti.

Bu sene dolar karşısında yüzde 12,5'ten fazla değer kazanan euro, dolardaki zayıflığın yanında Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım programının ölçeğini daraltmaya başlayacağı beklentisinde destek buluyor.