Avrupa Birliği Komisyonu'ndan yapılan bildiriye göre, Peugeot Citroen grubu PSA Opel'i satın alma işleminin gerçekleştirmeye çalışması yönünde ilerleyen bir dizi program düzenlendi bu programda raporların hazırlanıp incelenmesinin ardından, satın alma işlemi ile alakalı olarak otomobil piyasasında rekabeti olumsuz etkilemeyecek anlam ifade ettiği sonucuna varıldığını belirtmiş oldu, satış işleminin onaylandığı ifadesinde bulunuldu.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK 2. OTOMOBİL İMALATÇISI OLACAK

PSA grubu, bu senenin Mart ayı içerisinde 2.2 milyar euro vererek Opel'i satın alma teklifi yapmıştı. Onayına sunulmasının ardından, Opel ve Opel'in Birleşik Krallık'ta etkinlik gösteren Vauxhall markası, PSA grubuna katılımı sağlanmış olacak. Opel ve Vauxhall'ın, PSA'ya katılmasının ardından beraber grubun Avrupa'da bulunan ikinci büyük otomobil imalatçısı şirket durumuna gelmesi bekleniyor.

AB KOMİSYONU İNCELEME YAPACAK

Avrupa Birliği'nde etkinlik sürdüren firmanın bulunduğu sektörde rekabete aykırı bir durum olup olmadığının veya bir firma birleşmesi ardından piyasalara etkilerinin ne olacağını inceleme yetkisi Avrupa Birliği Komisyonu'nda bulunmakta. Komisyon, yapmış olduğu incelemede rekabete aykırı bir durum tespit etmiş olursa buna yönelik tedbirinde alacağı ve firmanın da birleşmelerini engelleyebilme özelliğine sahip.