Otomobil devlerinden olan Honda markası, akü sensörünün alev alma ihtimali sebebi ile Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 1.2 milyon Accord model aracını geri çağırmayı planladı. AP'nin yer verdiği habere göre bu durumun yani otomobilleri geri çağırma 2013 ile 2016 seneleri aralarında imalatı tamamlanmış olan araçların tümünü kapsayacağını bildirdi.

YENİLERİ İLE DEĞİŞİM YAPILACAK

Otomobil firması Honda yapmış olduğu açıklamada devlette, motor bileşenleri alev almasının kaynaklanmış olacağı dört olay yaşanmış olduğunu ve bu olaylar neticesinde herhangi bir problem olmadığını yaralanma veya ölümün yaşanmadığını ifade etti. Geri çağrılmış olan otomobillerin sensörleri yenileriyle değişimi yapılacak.

GEÇTİĞİMİZ HAFTADA VOLKSWAGEN 766 BİN ARACINI GERİ ÇAĞIRMIŞTI

Volkswagen şirketinin yöneticilerinden yapılan açıklamaya göre fren kontrol sistemleri bazı sürüş koşulunda doğru çalışmamakta. Bu koşullarda yer alan kopma ve önden kopma olarak bilinmekte ve araçta direksiyon vasıtası ile verilmekte olan dönme açısında karşı aşırı tepki verilmesinin ya da daha az verilen tepki vermesinin durumlarında yol tutuşu sağlamayarak savrulması olarak gösterilmiş oldu.

Volkswagen'in arabaları geri çağırmasının ardından yazılım güncelleme olmadığı şekilde, ani fren esnası sırasında da fren kontrol programında ideal olarak çalışmadığının firma yöneticisi tarafından dile getirildi. Alman imalatçı sözü edilen konunun problem sebebiyle Almanya'da 288 bin Volkswagen şirketi otomobili geri çağırmış oldu. Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Audi ve Skoda şirketin de dahil edildiğinde bu sayı 385 bini buldu. İsviçre'de ise 22 bin otomobilin geri çağırdığını söyledi.