Naylon poşet kullanımının yükselmesine yönelik çözümler üretildiğini dile getirmiş olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,

“Ülkemizde bir marketin aylık ortalama poşet tüketimi 15 ton civarında. Yaklaşık 26 bin market olduğunu varsayarsak aylık naylon poşet tüketimini en az 260 bin ton civarında. Atık Yönetmeliği çerçevesinde naylon poşetler marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018’den itibaren 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktar ile satılması planlanıyor. Gelişmiş ülkelerin çoğunda da bu şekilde uygulama var. Kullanımı azaltmaya yönelik başka bir çözüm de bakanlıkların kamu spotu gibi yayınlarla naylon poşetin insan sağlığına ve doğaya verdiği zararları halka aktarmak olacak” diye konuştu.

Naylon poşetlerin çevreye ve insan sağlığına zarar verdiğini açıklayan Palandöken, “Naylon poşet ya da torbaların kansere sebep olduğu uzun senelerdir biliniyor, fakat kullanımı son senelerde arttı. Ülkemiz Avrupa ülkeleri arasında kansere en çok harcama yapan ilk 6 ülke içinde. Ülke çapında ciddi bir geri dönüşüm bilinci ve sistemi oluşturmak gerekmekte. Vatandaşımız pazar ve market alışverişlerinde artık file, sağlam kese kağıtları veya bez çantalar kullanmaya başlaması lazım. Sadece insan sağlığı değil yaşadığımız çevre de ciddi şekilde zarar görmekte.