Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yani kısaltması TCMB oranlarına göre, cari işlemlerin açığının, mayıs ayında bir önceki sene aynı ayına göre 2 milyar 129 milyon dolar yükselerek 5 milyar 242 milyon dolar olarak gerçekleşmiş oldu. Ocak ve Mayıs ayları dönemine 16.85 milyar dolar olarak gerçekleşmiş olan cari açığın, 12 aylık bölümde 35 milyar 340 milyon dolar oldu.

AÇIKLAMA ŞÖYLE

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre şu bilgiler yer aldı:

"Sözü edilen konu hakkında gelişmelerde, ödemelerin dengesinin tablosundaki dış ticaret açığı geçtiğimiz senenin aynı ayı oranlarına göre, 1.817 milyon dolar yükselerek 5.645 milyon doları ve birincil kazanç dengesi açığı 521 milyon dolar yükselerek 956 milyon dolara çıkması etkili oldu.

Hizmetlerin dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanmış olan kesin kazançlar, geçtiğimiz senenin aynı aylarına göre, 181 milyon doları tutarlarında artış gösterdi 1.213 milyon dolarına artmıştı.

Birincil olarak kazanç dengesinin kalemi olarak altında yatırım kazancı net yükselişler, bir önceki senenin aynı ayına nazaran 502 milyon dolar yükselerek 882 milyon dolar oldu.

Geçtiğimiz senenin aynı ayında 30 milyon dolar kesin çıkışın gösterilmiş olan ikincil kazanç dengesi, bu senenin aynı ayında 241 milyon dolar kesin giriş kaydedildi.