Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın banka kuruluşlarını döviz swaplı olarak mevduat hakkında uyardığı basın mensuplarına bildirildi.

Bloomberg TV’de yer alan habere göre bilgi veren 2 bankacılık kaynağı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 5 ile 6 Temmuz tarihleri arasında Ankara’da bazı banka kurumlarının Hazine’den sorumlu olan yetkililerini ile yapılan görüşmeler süresince bankacılara döviz swaplı mevduat ile alakalı konularda rahatsız olduklarını dile getirdiğini söyledi.

BANKALAR UYARILDI

Toplantıya katılım sağlayan bankacıların arasından biri, TCMB’nin döviz swap mevduatları arasında rahatsızlıklarını ilettiler, diğer yandan bu işlemlerin ardından son verilmesini istediğini izlenimini aldığını belirtti. Aynı kaynak bu işlemler nedeni ile Döviz Tevdiat Hesapları’nın daha yüksek, Türk Lirası mevduat hesaplarının ise daha düşük göründüğü bildirildi.

Ak bankası 5 Temmuz 2017 itibari ile döviz mevduat swaplarına son verilmiş oldu. Konular hakkında bilgi veren bir kaynak olarak, malların Türk Lirası mevduat cazibesinin artmasının ardından arbitraj imkanının azalmasıyla sonlandırdığını söylediği belirtildi.

Döviz swaplı mevduat, Türk Lirası mevduata göre daha yüksek faiz getirisine elde etmek isteyen yatırımcıların için bankalar aracılığıyla geliştirilmiş olan finansal mallar.