Haziranda enflasyon sayılarının açıklaması ile beraber kamu memurların alacakları enflasyon zamları da belli olmuş oldu. Bu açıklamaya göre memurun, temmuz ayı içerisinde alacağı yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 2,89 seviyesinde enflasyon farkı zammı ile beraber alacakları söylendi. Bu sayede temmuz ayı içerisinde memur maaşları yapılacağı zam oranının yüzde 6,89 olacağı belirlendi.

MEMUR MAAŞLARINA 6.89 ORANLIK ZAM YAPILACAK

Memurlar ile hükümet aralarında imzalanan toplu sözleşmeye göre, 2017 senesinde ilk altı ayı ile alakalı enflasyon yükselme oranını yüzde 3'ten fazla çıkması durumunda fazla çıkmasıyla kısım maaşlara zam olarak yansıtılacak.
Tüketici Fiyatları Endeksi'nin 2017 senesinde ilk altı aylık dönemi için yüzde 5,89 çoğalmasının sebebiyle, yüzde 3'ü geçen yüzde 2.89'luk bölüm memurların Temmuz ücretleri ilave edilecektir. Memurlar diğer yandan Temmuz ayında toplu sözleşmeler gereğince yüzde 4 seviyesinde geçmişten belirlenmiş olan zammı alacak. Böylece memur maaşlarına uygulanan zam yüzde 6.89'u olacak.
Beklenti anketleri yüzde 0,30'luk enflasyon tahminleri gerçekleşseydi, senenin ilk yarısında enflasyon diğer anlamda SSK ve Bağ Kur emeklilerinin Temmuz ayındaki zammı yüzde 6,48 tahmin ediliyordu.

MAAŞLAR ŞÖYLE OLACAK

Mesleklere göre zam oranların ücretlere yansımasıda şöyle oluyor;