Haziranda enflasyon sayılarının açıklaması ile beraber kamu memurları ve memur emeklilerinin alacakları enflasyon zamları da belli olmuş oldu. Bu açıklamaya göre memurlar, temmuzda alacakları yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 2,89 seviyesinde enflasyon farkı zammı ile beraber alacakları söylendi. Böylece temmuzda memur maaşları yapılacağı zam oranının yüzde 6,89 olacağı belirlendi.

FAZLALIK KISIM ZAM OLARAK YANSIYACAK

Memurlar ile hükümet aralarında imzalanan toplu sözleşmeye göre, 2017 senesinde ilk altı ayı ile alakalı enflasyon yükselme oranını yüzde 3'ten fazla çıkması durumunda fazla çıkmasıyla kısım maaşlara zam olarak yansıtılacak.

MAAŞLAR 6,89 ORANLIK ZAM

Tüketici Fiyatları Endeksi'nin 2017 senesinde ilk altı aylık dönemi için yüzde 5,89 çoğalmasının sebebiyle, yüzde 3'ü geçen yüzde 2.89'luk bölüm memurların Temmuz ücretleri ilave edilecektir. Memurlar diğer yandan Temmuz ayında toplu sözleşmeler gereğince yüzde 4 seviyesinde geçmişten belirlenmiş olan zammı alacak. Böylece memur maaşlarına uygulanan zam yüzde 6.89'u olacak.

BEKLENİLENİN ÜSTÜNDE ZAM

Beklenti anketlerinde yüzde 0,30'luk enflasyon tahminleri gerçekleşseydi, senenin ilk yarısında enflasyon diğer anlamda SSK ve Bağ Kur emeklilerinin Temmuz ayındaki zammı yüzde 6,48 tahmin ediliyordu.