Dar gelirlilerin, konut almakta zorlanan vatandaşların konut sahibi yaptığını belirten Başbakanlık Toplu Konut İdaresi kısaltması TOKİ Başkanı Ergün Turan, konut inşaatının yanı sıra ihtiyaç duyulan her bölgede tasarımlarını ürettiğini belirtti. İstanbul Kayabaşı'nda "mahalle konsepti" ile geliştirilmiş, semt kültürünün barındırmış olan bina projelerinin yürüttükleri söyleyen Ergün Turan, projelere uygun olarak inşa edileceğini 77 tane iş yerini de açık arttırmanın yöntemi ile satışa sunduğunu belirtti.

Açık arttırmanın sunulduğu iş yerleri büyüklüklerinin aşağı yukarı 25 ile 126 metrekare aralarında değiştiğini söyleyen Ergün Turan, "Açık arttırmayla katılacak olan alıcılarımız iş yerlerinde, başlangıç fiyatı 94 bin Türk Lirasın'dan yüzde 25 peşin, 120 ay vade seçeneğiyle sahip olacak." kelimelerini kullandı.

İstanbul Başakşehir, Kayabaşı'nın hızla gelişmekte olduğunu dile getiren Ergün Turan, Kayabaşı'nda planlı olarak küçük ve orta ölçekli esnafların modern iş yerleri iş yapmaları için projeleri tasarladığını dile getirdi.

MAHALLE KÜLTÜRÜ YENİDEN CANLANACAK

Toplumda yardımlaşma kültürünü yaşatmanın isteği ile olduğuna dikkat çeken Ergün Turan, mahalle konseptinin geliştirdiğini dile getirerek şu ifadelerde bulundu:

"Herkesin aradığı; bu toprakların has özelliklerinden olan, farklı kazanç gruplarının aynı semtte buluşabilmekte olduğunu, semt sakinleri, esnaf ile iç içe olduğu, "mahalle kültürü" söylemi bu yapılarda inşallah yerleştirilmiş olacak.”