Macaristan’ın Dışişleri Bakanı olan Pater Szijjarto, Macaristan devletinin Rusya’ya kamu firması Gazprom ile Macaristan'a Türk Akımı boru hattında doğalgaz sevkiyatıyla alakalı anlaşma imzalandığını dile getirdi.

“MACARİSTAN İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT”

Macaristan haber ajansı MTI'da verilen habere göre, Bakan Pater Szijjarto, "Macaristan, doğalgaz sevkiyatını Türk Akımı boru hattından yapması için hiçbir olumsuz özellik taşımıyor ayrıca Macaristan için bu büyük bir fırsat olarak değerlendirmekteyiz bunun nedeni ise, Romanya ya da Hırvatistan üstünden gelen sevkiyatların hakkında gereken çalışmalar henüz yapılmamış olması. Bu nedenle Macaristan doğalgaz sevkiyatını güneyden yapmaya ilgi gösterecektir." diye ifade etti.

Türk Akımı projesinin Macaristan'a giden kısmında 2019 senesinin sonuna kadar bitirilmesi tasarlanıyor.

GEÇTİĞİMİZ GÜN GAZPROM, TÜRK AKIMINA HİSSEDAR ALINABİLECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Türk Akımı projesi ile göndereceğimiz doğalgazın ücretlendirmesinin de belirleneceği ücret formülünün biçim bulacağını söyleyen Aleksey Miller, "Tercih edilen ücret uygulaması hakkında henüz bir karara varmadık." diye ifade etti.

Aleksey Miller, Türk Akımında da Gazprom için tek hissedar olduğunu söyleyerek, "Projenin Avrupalı doğalgaz sağlama programı firmaların alakasını sağladı. Türk Akım'a hissedar olarak alınabilir. Bu konu hakkında Avrupalı firmalarla yoğun bir talebin olduğunu istişare ettik." söyledi.

İstanbul'da geçen sene ekim ayında imzalanmış olan Türk Akım devletler arası anlaşma ile her biri senede 15.75 milyar metreküp kapasitenin sahip iki boru hattı inşa edilmesi tasarlanıyor. İlk hat Türkiye'ye, ikinci hat ise gerekli teminatın sağlanması halinde Avrupa'ya doğalgazın ulaşımı sağlanması düşünülüyor.