Fed Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) bugün saat 21.00'de açıklayacağı faiz kararı piyasaların odak noktasında yer alıyor. Analistler, Fed'in Temmuz toplantısında faizlerde değişiklik yapmayacağını hesaplarken, karar metnindeki ifadelerle piyasaları aralıkta yapılabilecek bir faiz artışının olması bekleniyor. Fed'in hala yüzde 1,00-1,25 olan politika faizini Eylül ve Kasım aylarında 25 baz puan yükseleceği beklentileri yüzde 10’dayken, Aralıkta 25 baz puan artışın hesaplayanların oranı yüzde 41 düzeyinde oluyor.

Bugün, beklentiler ışığında faiz artırılmaması söz konusunda karar metninde kullanılacak açıklamaların, beklentiler ve yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını belirten analistler, enflasyon, risk dengesi ve bilançonun normalleşmesi yönünde açıklamaların takip edileceğini belirtti. Analistler, önceki toplantının karar metninde bulunan "bilançonun normalleşmesine bu yıl içinde başlanması öngörülüyor" cümlesindeki "bu yıl" ibaresinin "yakında" ile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

Yurt içinde, döviz kurlarının Fed kararları öncesindeki yükseliş eğilimine karşı BIST 100 endeksi yüzde 0,31 değer kazanarak günü 107.041 puandan bitirdi. Analistler, bu akşam belirlenecek Fed kararları öncesinde İngiltere'de büyüme ve ABD'de yeni konut satışları verilerinin takip edileceğini söyledi

Piyasaların bugün takip edeceği veriler ise şu şekilde:
11.30 İngiltere 2017 yılı 2. çeyrek GSYH
17.00 ABD, haziran ayı yeni konut satışları
21.00 ABD, Fed faiz kararı