Dün gece saat 24:00 sıralarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in ambargo uygulamış olduğu Katar'a İzmir limanından gönderilen aşağı yukarı 4 bin ton gıda malzemesini taşımakta olan gemi yükü indirmeye başlanıldı.

Mahsulleri taşıyan QT Lojistik firmasında çalışan Genel Müdürü İpek Demirci, Anadolu Ajansı basın mensubuna vermiş olduğu demeçte, İzmir'den gönderilmiş olan geminin Katar'a pazar günü ulaştırıldığı, dün gece saatlerinde ise yükünün indirilmeye başlanıldığı ve yarına kadar bitirilmesi tasarlandığı belirtildi.

Aşırı sıcak hava sebebiyle yük indirme işlemlerinde gecikme yaşandığı söyleyen İpek Demirci, gemide, süt, yumurta, meyve ve sebze gibi çeşitli gıda malzemelerinin bulunduğunu söyledi.

BİR YARDIM GEMİSİ DAHA AKTARILACAK

Önümüzde aylarda ülkemizden Doha'ya bir gemi daha aktarılacağını söyleyen İpek Demirci, bu gemide bulunan mahsullerin daha çeşitli olacağını ifade etti.

İpek Demirci, son zamanlarda Katar ve Türkiye aralarında ticari ve ekonomik alakanın güncel bir durum ile olumlu tarafa yöneldiği, ayrıca ülkemizin Katar'a desteğini sürdürüleceğini ifade edildi.

Ülkemizde Katar'a deniz yolu ile gönderilmekte olan ilk gıda gemisinin, 22 Haziran 2017’de İzmir'in Aliağa ilçesinden limanda yola çıkarılmıştı.