Suudi Arabistan'ın başını çekmiş olduğu devletler aracılığıyla tüm sınırların kapatılmış olan ve tecriti gerçekleştiren Katar, çözümünün inek ithal etmekte oldu.

MANDIRA KURACAKLAR

Nerede ise tüm gıda ihtiyacının dışarıda hal etmekte olan devlet bu kez bir mandıra kurmayı karar vererek bir gelişme gerçekleştirdi.

Macaristan'dan satın alınan 165 Alman ineğinin kargo uçakları ile ülkelerine getiren Katarlılar Doha'daki havalimanında indirilmiş olan inekleri, kamyona yükleyerek kurulmuş olan bir çiftliğe götürülmüş oldu.

Baladna isimli firma, toplam olarak 4 bin ineğin ithal edilecek. Katar’ın Doha'nın kuzey tarafında yer alan bir çiftlik inşa etmiş olan firmanın hedefi olarak, Katar'ın süt ihtiyacının karşılamasıyla ithal bağımlıktan kurtulacak.

Dünya üzerinde en zengin devletlerin biri olan Katar, 5 Haziran 2017’de krizin patlaması ile Türkiye ve İran'dan yoğun destek görmüştü. Türk imalatının, birkaç gün içerisinde süpermarketlerin raflarında yerini buldu. Ülkemizden gönderilmiş olan mahsullerin aralarında süt mahsulleride yer buluyor.

Doha yöneticileri 'terörizm'i desteklemek ile suçlamakta olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, 13 maddelik talebinin listesini red etti Katar'a yeni yaptırımlar ile uygulamaya hazırlanacak.