Uzun zamandır ülkemizin en gözde iş alanları aralarında bulunan aracı kurum iş alanlarında azalmalar seri bir şekilde devam ediyor. İş alanlarında son senelerdeki durgunluğun, yapılan güncellemelerin de eklenmesi ile sermayenin pazarında aracılık hizmetinde bulunan firmalar tek tek iflas bayrağını çekiyor. Son iflas eden ise, Danimarka kökenli firma olan, dünyanın önde gelen biden çok varlık, trading ve yatırımda tecrübeli firması Saxo Bank’ın Türkiye sahasında olan Saxo Capital Markets Menkul Değerler Anonim Şirketi etkinliklerine son verme kararı alarak bir açıklamada bulundu, açıklama sonrası gündeme gelen aracı kurum sektörü oldu.

Saxo Capital ile beraber iş sahasında etkinliğini kesen firma rakamı ise 20’ye ulaştı, bu firmalardan 17’si son 2 senede bu kararı alarak kepenkleri indirdi.

3 VEYA 4 FİRMA DAHA KEPENKLERİ İNDİRECEK

İş sahasının çatısı kabul edilen kuruluş Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nden aldığımız bilgi ışığında, önümüzdeki bir iki hafta içerisinde 3 veya 4 firma daha faaliyetlerini durdurmak için SPK’ya başvurmaya hazırlandığı belirlendi.

BU DURUM DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Ekonomi merkezi olmak için sıkı bir çaba sarf edilirken, devletin önemli kurumlardan Avusturyalı Erste’nin sonrasında Saxo’nun da Türkiye iştiraklerine de kilit atılması sermaye piyasasına bakıldığında bu durumun çok düşündürücü olduğu görülüyor.