Türkiye Denizciler Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi firmalarından İZDENİZ Anonim Şirketi aralarındaki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmaması sonucunun başlayan grev nedeni ile vapurların çalışmaması, kentte bulunan trafik akışı olumsuz etkilendi. Bazı vatandaşlar vapur seferinin iptali sonrası alternatif olarak belediye otobüslerini tercih ederken, araçları ile seyahat edenlerin ise kentin iki yakasını bağlayan Altınyol'da trafikde sıkışmalara sebebiyet verdi. Bazı vatandaşlar grev sebebiyle evlerine 4 saatte gittiklerini söyledi.

GREV DÜN BAŞLAMIŞTI

Saat 06:00'da Bostanlı Vapur İskelesi'ne gelmiş olan İZDENİZ çalışanlarının ve sendika yöneticilerinin, hazırladığı "Bu iş yerinde grev var" yazısı, davul, zurna eşliklerinde çalıştıkları iş yeri kapısına asıldı. Grev sebebiyle vapur hatları hizmet sağlayamadı. Grev süresince körfezde çalışmış olan hem yolcuların hem de arabalı vapurların İzmirlilere hizmette bulunmayacak. Sabah saatinde işine gitmek isteyen vatandaşlar iskeleye vardıklarında grev yazısını görünce neye uğradığını şaşırarak işe geç kalmamak için otobüslere akın etti.
Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Hasan Pekdemir, Bostanlı Vapur İskelesi'ndeki grev ile alakalı basın mensuplarına vermiş olduğu demeçte, 66 senelik denizcilik sendikası tarihinin ilk defa grev uygulamasına gidildiğini aktardı.