Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy -TEM Kurtköy bağlantısının açılışı için yapılan törende ifadelerde bulundu. Başbakan Binali Yıldırım, "Yapılan yol, İstanbul’da trafiği büyük ölçüde nefes aldıracak bir çalışma. 12 kilometre, 4 gidiş ve 4 gelişten şeklinde planlanan yol ağır aracın şehrin merkezine girmemesi ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ulaşması sağlanacak." diye ifade etti.
Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasının şöyle;

AĞIR ARAÇLAR ŞEHİR İÇİNE GİRMEDEN DEVAM EDEBİLECEK

"Şu anda bu yolun açılışını gerçekleştirmekteyiz. Bulunduğumuz yer Kurtköy sapağıdır. Dünyanın en büyük havaalanı olan üçüncü havalimanı buraya çok yakın bir mesafede bulunmaktadır. Bu projeyle, Kuzey Marmara Otoyolu, bu alandan 12 kilometrelik, 4 gidiş ve 4 geliş bu yolu açmaktayız. 650 trilyon maaliyeti bulunuyor. Ağır araçların şehir merkezine girmeden bu yol üzerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne ulaştırılacaktır.

ASGARİ HIZI 40 KİLOMETRE OLACAK

Bu yolda zorunlu asgari hız saatte 40 kilometre, azami hız ise geometrik standardının izin verdiği limitte olacaktır.

YAP İŞLET VE DEVRET MODELİ

Yap – işlet - devret modeli ile ihale edilen Gebze – Orhangazi - İzmir (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nün de ve Bağlantı Yolları da Dahil) Otoyol’un yapımı, bakımı ve işletilmesi, sözleşmenin gereğince üstlenmeyi görev edinmiş firma tarafından işletilecek.

90 KİLOMETREYE 4 MİLYON AĞAÇ

Bu yolun hizmete sokulurken hiçbir şekilde çevreye de zarar verilmedi bunun için çok dikkatli çalışıldı, tamamlanan bu 90 kilometre yol boyunca, 200 kilometreden daha fazla tam 4 milyona yakın ağaç dikilmiş oldu. Ayrıca 1 milyon ağaç daha dikilecek.