İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında hazır bulunan Bakanlar Kurulu, yaklaşık 90 yıldır geçerli olan ülkenin para biriminin değiştirilmesinin kararını aldı. Artık Riyal yerine, bundan sonra İran'da para birimi olarak Tümen kullanılması kararı alındı.Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu zirvesinde Bankacılık Kanununda güncellemenin incelendiği ve onaylandığı açıklandı. Bakanlar Kurulu Sekreteri Mohsen Haci Mirzayi'nin ifadelerine göre, her 1 Tümen 10 Riyal değerinde olacak.

Tümen, daha önce de İran'da resmi para birimi olarak kullanılmıştı. İran devleti, para birimini değişime giderek bankacılık sistemini geliştirmeyi ve var olan karışıklığı gidermeyi planlanıyor. Güncel düzenlemenin amacı para ve bankacılık politikalarında istikrar ve yatırımcıların korunmasıymış. Riyal'in günlük kullanımda düşmesinde enflasyonun etkisinin olduğunu belirten İranlı yöneticiler, Tümen geçişiyle Amerikan Doları karşısında da paranın güçlenmesini umduğunu açıkladı.

Bir Tümen 0,0011 TL, 1000 Tümen ise 1.1 TL değerinde olacak. 

Öte yandan İran Kuveyt'e misillemede bulundu.İran Dışişleri Bakanlığı, Kuveyt' in İranlı diplomat sayısını azaltma kararına karşılık benzer uygulamaya gideceğini ifade etti. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılan paylaşımda, " Karşılık hakkını kendinde saklı tutan İran, gerekli kararları alacaktır" şeklinde bir açıklama yapıldı. 

ÜZÜNTÜ VERİCİ

Yapılan bu açıklamada, "Kuveyt yönetiminin bölgedeki maceraperest tarafların kışkırtma ve baskılarına direnmeyi seçmek yerine İran' a yersiz suçlamalarda bulunması üzüntü vericidir" ifadelerine yer verildi. Bakanlık Sözcüsü olan Behram Kasımi, Kuveyt' in Tahran' daki maslahatgüzarı Fellah El Hacref' in Dışişleri Bakanlığı' na çağrıldığının altını çizerek, İran' ın konuya dair itiraz ve mevzu bahis konusu oaln El- Abdali örgütü ile her hangi bir bağlantısın olmadığının Kuveytli temsilciye aktarıldığını ifade etti. Tahran' ın illegal El- Abdali örgütü ile bağlantısını gerekçe gösteren Kuveyt, İran'ın bu ülkedeki kültürel ve askeri ataşeliklerini kapatıp İranlı diplomat sayısının azaltılmasına yönelik karar vermişti. Kuveyt, ayrıca İran'ın bu ülkedeki büyükelçisi için de ihraç kararı aldı.