Yurt dışındaki ilk Türk Ticaret Merkezi' nin, İran' ın başkenti olan Tahran' da düzenlenen tören ile açıldığı bildirildi. Tahran' daki Türk Ticaret Merkezi' nin açılış törenine Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ile Türk ve İranlı iş adamları katıldı. Bakan Zeybekci, burada yapmış olduğu konuşmada, "Bugün burada, hükümet olarak ihracat seferberliği başlattığımız, 2016 senesinin ikinci yarısında aldığımız kararın uygulamasını başlatıyoruz." ifadelerini kullanarak beyanlarda bulundu.

İran ve Türkiye' nin rakip değil birbirini tamamlayan iki unsur olduğunu ifade eden Nihat Zeybekci, "İran ve Türkiye, sadece İran' daki veya sadece Türkiye' deki değil, aynı zamanda da üçüncü ülkelerdeki, yani iki ülkenin de kültür coğrafyası diye adlandırdığımız üçüncü ülkelerdeki çok büyük iş birliği potansiyelini birlikte değerlendirebilme kabiliyetine sahip iki ülke." şeklinde yorumlarda bulundu.

TÜRKİYE'NİN İLK YURT DIŞI TİCARET MERKEZİ

Türkiye' nin ilk yurt dışı ticaret merkezinin İran' ın başkenti Tahran' da açıldığına dikkati çeken Nihat Zeybekci, aynı zamanda Tahran' da başka bir ülkeye ait ilk ticaret merkezinin de bu merkez olduğunu vurguladı. Hedeflerinin İran ile serbest ticaret anlaşmasının gerçekleştirilmesi olduğunu hatırlatan Bakan Zeybekci, "Her şeyin serbest olduğu, tüm alışverişin hiçbir kısıtlamaya tabii olmadığı bir sürece girmek... Eminim bunu da gerçekleştireceğiz." dedi.