Ekonomi Bakanlığı, bu sene gösterilmiş olan üçüncü çeyreğe ilişkin olarak Dış Ticaret Beklentisi Anketi raporu açıklamasında bulundu.

Buna rapora göre şunlar bildirildi, İhracat Beklentisi Endeksi, üçüncü çeyrek olarak ikinci çeyreğe göre 1.5 puan yükselerek 126.5 seviyesine çıkarılmış oldu.

Bu senenin üçüncü çeyreğinin ikinci çeyreğe göre, İhracat Beklenti Endeksi'ne dahil edilmiş olan sorulardan geleceği 3 ay ile alakalı ihracat siparişi beklentisi anketi, endeksi azalış yönünde etkilediği, geleceğimiz 3 ay ile alakalı ihracat beklentisi, kayıtlı ihracatın sipariş düzeyine ilişkin ve son 3 aydaki ihracatın sipariş düzeyi ise endeksi yükselmesinin yönünden etkilediğinin gözlenmiş oldu.

İHRACAT BEKLENTİSİ ARTTI

Bununla beraber, endekse dahil edilmiş olan tüm soruların yayılma endeksleri bir sene öncesinde aynı dönemine nazaran daha yüksek puanda seyredildiği görülüyor. Bu etki sonuçlarında, İhracat Beklenti Endeksi bu senenin üçüncü çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre 17.4 puan artışının yaşandığı gösterildi.

İthalat Beklenti Endeksi, bu dönemde senenin ikinci çeyreğine göre 5.7 puan düşerek 106.3 oranında gerçekleşmiş oldu. Endeks, bu senenin ikinci çeyreğinde 112 düzeyinde geziyordu.