ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sıkılaştırma adımlarının yavaşça devam edeceğine yönelik, Merkez Bankası'nın da sıkı politikanın sürdürüleceğine yönelik haberleri ile dolar/TL'de iyimserlik fark ediliyor.

Bankalararası piyasada dolar 3,53 civarında seyrediyor. Euro 4,12'nin üzerinde hareket ediyor.
Analistler teknik açıdan dolar/TL'de 3,5190 seviyesinin destek, 3,5550'nin ise direnç olarak öne çıkacağını gösteriyor.Piyasalar ABD'de bugün bildirilecek GSYH verilerini yakından takip edecek.

Merkez Bankası'nın kısa vadeli faizleri sabit tuttuğu PPK toplantısının metninde de anlamlı bir farklılık izlenmezken, sıkı duruşunu korunmaya devam edecek olması piyasada olumlu olarak karşılandı.

ABD Merkez Bankası'nın kararları öncesinde 1,1645 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, faizin sabit tutulduğu haberinden sonra ardından 1,1701'e yükseldi. Dolar/TL ise kararı takiben uluslararası piyasalarda 3,5533’den 3,5397’ye gerilemişti.

MERKEZ BANKASI AÇIKLAMIŞTI

Geç likidite penceresi (GLP) faizini yüzde 12.25 seviyesinde tutan TCMB; politika faizini yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini de yüzde 9.25 seviyesinde bıraktı. TCMB son olarak Nisan ayında enflasyon görünümündeki sıkıntıyı azaltmak amacıyla geç likidite penceresi (GLP) faizini 50 temel puan artırarak yüzde 12.25'e yükseltmişti.