Anadolu Ajansı’nın haberine göre ilk buğday hasadının gerçekleştirildiği ve devlet imalatının aşağı yukarı yüzde 10'unun denk getirildiği Çukurova'da, yağışlar ve hava koşulları nedeniyle iyi yönde seyretmesi çiftçinin yüzünü güldürdü.

Adana, Çukurova’da toplam rekolte miktarının ardı sıra dekar başı veriminde de artma yaşandığı ve 1 milyon 750 bin arsalık arazinin ekilen buğdayın ardından 622 bin ton mahsul elde edildiği açıklandı.

Hasat başlatıldığında kilogram başı 1 lira 10 kuruş olarak satılmaya başlayan buğday ücretleri, hububatın gümrük vergisi seviyelerine indirileceği duyumu ardından 95 kuruşa kadar düştüğü biliniyor.

FİYATLAR YÜKSEKTEN BAŞLADI FAKAT DÜŞÜŞ YAŞADI

Adana’nın Yüreğir ilçesinde Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Anadolu Ajansı basın mensubuna verdiği demeçte, buğday ile alakalı kilogramı Adana'da 1 lira 10 kuruş gibi güzel bir ücretten açılışını yaptığını bildirerek, "İthalatta gümrük vergisinin düşürülmesinin ardından buğday ücretleri aşağıya çekilimi sağlanmış oldu. Şu an itibariyle Adana'da buğdayın kilogram başı ise 95 kuruşa satılması sağlanıyor." diye konuştu.

Ücretinin aşağılara çekilmesi çiftçi için olumsuz olarak yansısa bile bu sene elde edilen verimin artışından dolayı çiftçinin yüzü güleceği kesin diye dile getiren Mehmet Akın Doğan, tarımın yapısal problemlerinin çözümü için, girdi ücretleri düşürülmesi ve verim yükselmesine ihtiyaç olduğunu kaydedildi.