Ülkemiz, Çin ile uzun zamandır yürütmüş olduğu füze savunma sistemi görüşmeleri kapsamında sonuçsuz kalınmasının sonrasında, milli füze savunma sistemi güncelleştirilmesi kararının alındığı bilgisi geldi. Sistemin güncelleştirilmesi için aşamalarında teknoloji desteği alınacağı yabancı imalatçıların görüşmeler devam ettiği sırada, Fransız - İtalyan konsorsiyumu EUROSAM ile mesafe kat edilmiş oldu.

Habertürk Gazetesi’nden Murat Gürgen'in haberinde şöyle yazıyor, EUROSAM için, daha önce açılmış olan, Çin’in ön aldığı ihaleye de katılmış fakat ücret ve teknolojinin transfer hakkında anlaşma sağlanılamamıştı. Gündeme gelen yeni modeline nazaran, Türkiye füze savunma sisteminde yakın dönem için ihtiyacın karşılanması Rusya’dan hazır S 400 alımı yaparak karşılaması bekleniyordu. Fakat bu füzelerin NATO’ya entegre olamayacağı. 2020’nin ardından ihtiyacına yönelik olarak ise Türk malı füze sistemi geliştiriliyorken EUROSAM ile iş ortaklığına gidecek.

EUROSAM, halen kullanımı olan Aster 30 füzesi daha gelişmiş varyantlarının da imal edilmesine yönelik çalışmaları kapsamında sürdürülmekte.

HER ALANI DİDİK DİDİK TARIYOR

Aster 30 sayesinde çalıştığı Arabel radarı 360 derece izleme fırsatı ayrıca angajman yeteneği sahip olunması da rakiplere karşı üstünlük kazandırmakta.

ORGENERAL İNCELEME YAPMIŞTI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Aralık 2016’da Kahramanmaraş’a SAMP ve T programına ülke sınırlarımızı koruma görevi başında olduğu sırada inceleme yaptı ve yetkililerin Aster 30 füzesi hakkında bilgilendirilmede bulundu.