İstihdam tarihi rekoruna ulaştığı sırada, hükümet tarafından üç sevindirici haber daha gelmiş oldu. Aşağı yukarı bir milyon bireyin istihdam edileceği toplum yararı olacak işlerde çalışana kalıcı olarak iş kapısının açılacağı belirtiliyor. Genç istihdamın amacıyla üç senelik teşvik verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, üç seneye varacak olan bir teşvik üzerine çalışılmış olduğu, bu yol ile kalıcı olarak bir istihdam oluşturmanın hedefleneceği anlatıldı.

GENÇLERE ÖZEL PROGRAMLAR HAZIRLANACAK

"Engelsiz Köy" projesi amacıyla yasal hazırlığının yaptığını belirterek Mehmet Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanlığı ekiplerinin de projeyi incelediğini söyledi. Mehmet Müezzinoğlu, "Engelli istihdamının büyükşehir belediyesi, iş yerleri, valilik bir dernek aracılığı ile koordine etmekte. İstihdam edilmiş olan engelliler imalat yapmakta. Üretim ile alakalı olarak pazarlanmakta. Farklı illerden buna benzer birçok proje teklifleri gelmekte. Şu sıralar engelli istihdamı ile alakalı olarak yasal düzenlememiz ve bu tarzda bakış açılarını çok desteklenmemekte. Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulmuş olan ekipler o projeyi incelemede bulunmuş. Esas olarak yasal düzenleme o ve benzeri bakışların zemin hazırlayacağı, vizyonu olan bir düzenlemenin olacağı bildirildi." diye ifade etti.

Son bir senede 1 milyon 151 bin gencin iş gücüne katılmış olduğunu hatırlatarak, bu kitlenin özel programlar ile geliştirilmek istediğini belirtti.