Gazprom’un İcra Komitesi Başkanı olan Aleksey Miller, Güney ve Güneydoğu Avrupa’daki devletler aşağı yukarı hepsinin, Türk Akım üstünden doğalgaz almak talebinde olduğunu bildirerek, "Türk Akımına hissedar alınacağı yönünde değerlendirmelerde bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

TÜRK AKIMI HAKKINDA DEĞERLENDİRME YAPTI

Rusya'nın başkenti Moskova'da yapılan Gazprom’un Genel Hissedarlar adlı toplantıda konuşan Aleksey Miller, inşaatının devam ettiği Türk Akım doğalgaz boru hattı projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Projenin ilk hattı 2018, ikinci hattı ise 2019’da bitirileceğini vurgulamaktan çekinmeyen Aleksey Miller, "Proje hakkında Avrupa'nın Güneyi ve Güneydoğu alanlarına sağlayacağı 15.75 milyar metre küplük doğalgazı bölgesindeki aşağı yukarı bütün ülkeler tarafından talep ediliyor." diyerek ifade etti.

TÜRK AKIMINA HİSSEDAR ALINABİLİR

Türk Akımı projesi ile göndereceğimiz doğalgazın ücretlendirmesinin de belirleneceği ücret formülünün biçim bulacağını söyleyen Aleksey Miller, "Tercih edilen ücret uygulaması hakkında henüz bir karara varmadık." diye ifade etti.

Aleksey Miller, Türk Akımında da Gazprom için tek hissedar olduğunu söyleyerek, "Projenin Avrupalı doğalgaz sağlama programı firmaların alakasını sağladı. Türk Akım'a hissedar olarak alınabilir. Bu konu hakkında Avrupalı firmalarla yoğun bir talebin olduğunu istişare ettik." söyledi.

İstanbul'da geçen sene ekim ayında imzalanmış olan Türk Akım devletler arası anlaşma ile her biri senede 15.75 milyar metreküp kapasitenin sahip iki boru hattı inşa edilmesi tasarlanıyor. İlk hat Türkiye'ye, ikinci hat ise gerekli teminatın sağlanması halinde Avrupa'ya doğalgazın ulaşımı sağlanması düşünülüyor.