Demokrasi Müzesi, 15 Temmuz gecesinin tanıkları ve kullanmış oldukları cihazlar aracılığı ile tanıklık etmek adına eşsiz bir tecrübe alanı olmayı hedefliyor.

DEMOKRASİ MÜZESİ AÇILIYOR

Bir internet grubunun yıkma kuvveti yüksek toplumsal bir olayın ile imtihanını belgelenmesi açısından dünya üzerinde bir ilk olma özelliği taşımakta olan Demokrasi Müzesi’nde ziyaretçiler, gezi süresi içinde yaşanmış olaylar, yüzlerce telefon, tablet, televizyon ve güvenlik kamerası monitörü üstünden izlenerek bu sürecin yaşananları eşsiz bir anlatım ile deneyim elde etme imkanı sunuyor.

15 TEMMUZ’UN RUHU YAŞATILMAYA ÇALIŞILACAK

Ana omurganın oluşturulduğu zaman çizgisi anlatımı ile ek olarak ziyaretçilerine tanıklık etme hissini oluşturmak amacıyla farklı farklı tecrübeler ve alanında düzenlenmiş tasarılar hazırlanmıştır. TRT 1’deki korsan bildirinin yayını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüz yüze konuşmasının da yer bulduğu video yerleştirmesinde, halkın sela ile beraber sokağa çıktığı anları yansıması ışık ve ses yerleştirilmesi ve bu tecrübelerin alanlarından bazıları yer alıyor. Gece yarısının ardından şiddetlenen direnişte ve çatışmalarda sergilenme tasarımının içinde önemli bir alan kaplıyor.