Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Anadolu Ajansı muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan düzenleme kapsamında, Türkiye'de yerleşmiş olan kişilerin,  kaldıraçlı işlemler ve kaldıraçlı işlemler ile aynı hükümlere tabi olduğu belirlenmiş olan türev araçları sadece SPK aracılığıyla yetkilendirilmekte olan kuruluşlar aracılığı ile alınıp satılabilmesi düzenleneceğini dile getirdi.

Şubat ayı içerisinde yapılmış olan düzenleme kapsamında foreks işlemlerinin kaldıraç oranı 1'e 100'den 1'e 10'a düşürdüğünü söyleyerek Nurettin Canikli, sözlerine şöyle sürdürdü:

NURETTİN CANİKLİ ŞÖYLE KONUŞTU

"O hali ile tam bir dijital kumarhane gibi. O programdan istediği heyecanı bulamamı olan bazı vatandaşlar dijital ortamda uluslararası etkinlikte bulunan piyasaya yönelmeye başladı. Bunu engellemek ve o piyasalara kaynak çıkışı önlenmesi amacıyla aldık."

Nurettin Canikli, yeni düzenleme kapsamında Türkiye Cumhuriyeti ülkesinin egemenlik hakkı olan kapsamda düşünülmesinin gerektiği söyleyerek, "Türk vatandaşların,  SPK'den izin almamış olan yurt dışında bulunan foreks firmalarına yatırım yapamaz, orada oyun oynayamazlar. Kaynak olarak yurt dışına götürülmesini engelleme babında bu tarz bir karar alma yoluna gittik,  ve bu kararımız son derece doğru bir karardır." diye ifade etti.