Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Londra'da yapacağı konferans öncesinde gerçekleştirdiği sunumda, Türkiye'nin 2017 sene sonu enflasyon tahminini yüzde 10,7, büyüme tahminini yüzde 4,7 olarak belirledikleri ifade edildi.

Fitch Ratings'in Gelişmekte Olan Avrupa Reytingleri Başkanı Paul Gamble, Türkiye'de özellikle üçüncü çeyrekte büyüme verilerinde daha çok gelişerek büyümenin artacağını ifade etti. Gamble, Londra'da yapılan Fitch Ratings'in Küresel Ülke Reytingleri Konferansı'nda gerçekleştirdiği konuşmasında, Türkiye'de 2019 yılının Kasım ayından evvel erken seçime gitmeyeceğini belirterek muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasını düşünmediklerini söyledi.

TÜRKİYE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

AB ülkelerinin senin ikinci çeyreğindeki büyüme ortalaması yüzde 2,4 olarak tamamlarken, Türkiye aynı dönemde yüzde 5,1'lik büyüme oranını yakalamış durumda. Türkiye, senenin ikinci çeyreğindeki büyümesiyle Avrupa ülkeleri arasında dördüncü sıraya oturdu.

Türkiye ekonomisi senenin ikinci çeyreğinde yakaladığı büyüme oranıyla Avrupa ülkelerinin çoğunu arkada bıraktı. Avrupa Birliği (AB 28) ülkelerinin senenin ikinci çeyreğindeki büyüme ortalaması yüzde 2,4 olarak gerçekleşirken, Türkiye aynı dönemde yüzde 5,1 ile bu oranın 2 katından fazla büyümüş durumda.

Türkiye bu büyüme oranlarıyla söz konusu dönemlerde Avrupa  ortalamalarını geride bırakmış durumda.