Fed iki gün süren toplantıdan sonra para politikası kararını saat 21.00'de açıkladı. Fed, piyasa beklentileri doğrultusunda hareket ederek faizleri değiştirmedi ve yüzde 1,00-1,25 aralığında sabit bıraktı

Analistler, son dönemde açıklanan makroekonomik veriler ve ABD’deki kasırgaların ekonomiye olumsuz etkileri nedeniyle faizlerin değiştirilmesini beklemiyordu.

Fed bu sene içerisinde iki kez faiz artırımı yapmıştı. Kasım ayı toplantısına yönelik faiz artırım beklentileri ise son dönemde biraz daha zayıflamış gözüküyor.

2 AY ÖNCE AÇIKLANMIŞTI

Haziran ayında son 11 senenin dördüncü ve bu senenin ikinci faiz artırımını yaparak fonlama faizini 1,00-1,25 bandına çeken Fed FOMC bu akşam Temmuz ayı kararında gösterge faizi ve para politikasını değiştirmediğini belirtti. Fed Bildirisi'nde bilanço dengelenmesine görece yakın zamanda başlanabilir ifadeleri kullanıldı.

Fed görevlileri, bugünkü faiz kararının ardından yaptıkları açıklamada, 4.5 trilyon dolara dek genişleyen bilançonun küçültülmesine "göreceli yakın bir zamanda" başlayacaklarını aktardı.

Fed yetkilileri, enflasyonun yüzde 2'nin altında seyretmeye devam ettiğini ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 civarında yükselmesini beklediklerini kaydetti. Öte yandan, ekonomi için kısa vadeli risklerin aşağı yukarı dengeli olduğunu ve enflasyonu izlediklerini eklediler. 

Fed ayrıca, iskonto faizini değiştirmeyerek, yüzde 1,75'te tuttu. 

Fed Başkanı Janet Yellen’ın karar sonrasında toplantı yapmayacağı açıklanmıştı.

DOLAR TEPETAKLAK

FED'in bu kararının arından dolarda ilk tepki aşağı yönlü oldu.

Gün boyu 3.55 seviyesinde olan dolar FED'in kararının ardından aşağı yönlü sert bir hareket sergiledi ve 3.53'ü gördü.

Doların sene sonuna kadar bu bantlarda seyertmesi ve çok aşırı bir yükseliş göstermemesi öngürülüyor.