Antalya, dünya futbol şampiyonasının ve olimpiyatlarının ardından dünyada üçüncü en büyük organizasyonu kabul edilmiş olan Expo’ya, 23 Nisan ile 29 Ekim 2016 tarihlerinin aralarında ev sahipliğinin yaptığı Türkiye'de ilk şehir oldu.

TÜRKİYE’NİN EYFELİ

A1 kategorilerinde botanik dalında Aksu İlçesi'nde 1121 dekar bölümünde kurulmuş olan dev botanik bahçesi ile geçen sene 4 milyonun üstünde ziyaretçilerin ağırlanmış olduğu ve dünyada bulunan çok rakamlarda devletin katılmış olduğu Expo 2016 Antalya'nın en dikkati çekmiş olan yapısının ardından ise 'Türkiye'nin Eyfeli olarak da ismi geçen 101,3 metre yüksekliğinde olan Expo Kulesi oldu.

SİMGEMİZ FİNALDE

Antalya ilinin de bir simgesi haline gelen Expo Kulesi, Dünya Mimarlık Festivali'nde yani WAF 2017 'En İyi Tamamlanmış Sergilenen Yapı' kategorisinde finale geldi. Expo Kulesi, dünya üzerinde en ünlü mimarlık ödülü olan kabul edilmiş olan yarışmada, 15 ile 17 Kasım tarihlerinin aralarında Berlin’de dünyada en güzel yapıları ile yarışmış olacak.

Final de karşılaşacağı Antalya Expo Kulesi'nin diğer yapılar şu şekilde:

"Filipinler’de El Museo del Prado, Çin’de Xiangjiang FFC Marketing Display Centre, Miami’de Flamingo Lounge, Milan’da City DNA installation, İngiltere’de Aerospace Bristol, Japonya’da Floating Garden, Los Angeles’da Petersen Automotive Museum, İtalya’da The Forests of Venice, Danimarka’da Digital Ornithology, Çin’de Zhuhai Opera House, Kanada’da Passerelle du Centre Hospitalier de l'Université de Montréal, Barcelona’da Insect Hotel, Londra’da The Smile."