Türkiye Kırmızı Et İmalatçıları Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, kırmızı karkas et ayrıca canlı hayvan ithalatına yönelik olarak gümrük vergisi düzenlemelerinin alakalı basın toplantısı düzenlenmiş oldu.

Karkas et ithalatında yanlışlar olduğunu söyleyen Bülent Tunç, "Bu konuyla alakalı kararname çıkarıldı ama Bakanımız ile görüşmemiz sırasında net imalatçının mağdur edilmeyeceklerini ve kontrol belgesinin vermeyeceğini bize deklare etmiş oldu." İfadeleri kullanıldı.

“24 LİRANIN ALTINA DÜŞMEMELİ”

Bülent Tunç, kararname kapsamında henüz yürürlükte olmamasında rağmen toplu olarak satılan et ücretlerini bir hafta içinde geçtiğimiz seneye göre aşağı yukarı 2 Türk Lirasına düştüğünün altını çizerek, "Bu düşüş market ve raflara da yansıtılmadı. Bugün 50 Türk Lirası mal satan bir market ya da kasap etinin ücreti yüzde 7 ya da 8 düşürülmesi gerekiyor. Ben burada her şeyin öncesinde bir tüketici durumundayım. Tüketicide haklı olarak ucuza et yemek istemekte fakat bunun bir ücreti olduğunu da unutulmamalı. Karkas et bize gelen ücreti 24 Türk Lirası. Bu fiyatın altına satılan her mal bizi çıkmaza sokacaktır." diye ifade etti.