Türkiye, elektrik tüketiminde aşırı sıcak havaların etkisiyle ve sanayi imalatının artışı nedeniyle 3 Temmuz Pazartesi günü itibariyle 927 milyon 875 bin kilovatsaatlik kullanım ile tarihin rekoru kırılmış oldu. Elektrik alt yapısındaki yatırımlar ile zamanında bitirilmesi ile rekor tüketimin hiçbir kısıtlama ya da kesinti yaşanmadan problemsiz bir şekilde karşılanmış oldu.

İLETİM VE DAĞITIM ALT YAPISI SORUN YAŞANMASINI ENGELLEDİ

Bu denli büyük oranlarda yükselen tüketimin de daha önceden olan iletim alt yapısındaki ve bölgesel elektrik imalatının yetersizliğinden kaynaklı kısıtlamaya gidilmek suretiyle planlama yapıldığını dikkat çeken yetkililer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın üstünde durmuş olduğu iletim ve dağıtım alt yapısına yönelik aşağı yukarı bir buçuk senedir devam etmekte olan çalışma ve yatırımlar zamanında bitirilmesi ile hiçbir kısıtlama ya da kesinti yaşanmadan sözü edilen rekor tüketim karşılanabilir hale geldi.

Herhangi bir sorun olmadan bu denli yüksek taleplerin karşılanması ile bir ilk olduğunu vurgulamaktan kaçınmayan yetkililer, bu durumun sayesinde hem vatandaşların konforu bozulmadı hem de sanayi imalatı herhangi bir problem ile karşılamadığının altını çizdi.