Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yayılan duyuruya göre, Bakanlık aracılığıyla çevre ve insan sağlığı koruma amaçlı araçların sorumlu olduğu atığın oluşumuna engel olmak maksadıyla, ömrü tükenmiş araçların yani ÖTA ile bunlara ait teçhizatların geri döndürmeye sağlamak maksadıyla çalışmanın devam ettiği bildirildi.

ÖTA’LARIN VERİ SİSTEMLERİ KURULDU

Bu kapsam ışığında Bakanlıkça, Emniyet Genel Müdürlüğü ile yaptıkları iş ortaklığı çerçevesinde 2012'de çevrimiçi veri paylaşımı sağlamış olan "Ömrünü Tamamlamış Araç Veri Sistemi" kurulumu sağlanarak, lisanslı veya sertifikalı tesislere teslim edilmemiş olan ömrünü tamamlamış araçların hurdaya ayrılma işlemleri engellenmeye çalışıldı.
Bundan dolayı aynı sistem ile hurda aracın alınması, yeniden kullanıma sunulması parça ve teçhizatların satış öncesi barkodlanma işlemi sağlanacak, "change" olarak da adı geçen bu sistem, diğer anlamda yasal olmayan biçimlerin engellenmesine de yardımcı olacak.
Sözü edilen araçların trafik kaydı silinmesi ile ve çevreninde buna uyumlu olarak bertaraf edilmesi ve belgelendirilmesi için lisanslı ve sertifikalı işlem tesisleri için ayrıca bu tesisler ile anlaşmalı olarak belli bir zaman depolama alanları tarafından, "Ömrünü Tamamlamış Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu" kullanılacak. Bu sebeple sistem ile Ömrünü Tamamlamış Araç'ların geri kazanımı da takip edilmekte.