Anadolu Ajansı’nın Finans Enflasyon Beklenti Anketine katılımı sağlanan ekonomi analizcileri, Haziran ayı içerisinde Tüketici Fiyat Endeksi’nin yani TÜFE değişimi gösterilmeyeceği düşüncesi tahmin edilmeye başlandı. Anadolu Ajansı Finans'ın, Türkiye İstatistik Kurumu aracılığıyla 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü açıklanması beklenen enflasyon oranları ile alakalı beklentinin anket 17 ekonomi yazarının katılımı ile gerçekleşti.

ANKETTE BULUNAN RAPORA GÖRE

Ekonomi analizcilerin bildirisinde Haziran ayı enflasyon beklentisinin ortalama olarak yüzde sıfır olduğunu söyledi. Ankette katılımın Ekonomi analizcileri Haziran ayı içerisinde enflasyon beklentisi en alt yüzde eksi 0.82 ve en üst yüzde 0.97 aralığında yer aldığı söylendi.

2017’NİN SONUNDA ENFLASYON YÜZDE 9,79

Ekonomi analizcileri 2017’nin sonunda enflasyon beklentisi tarafından ortalama olarak yüzde 9.79 olduğu belirtildi. Ankete katılan ekonomi analizcileri arasında sene sonu enflasyon düşünülenden en alt yüzde 8.50 ve en üst yüzde 11.14 olduğu görülmeye başlandı.

Ekonomi analizcileri Haziran ayı içerisinde enflasyon beklentisinin ortalamaya göre yani yüzde 0 göre, bir önceki ay yani Mayıs ayına göre yüzde 11.72 olan senelik enflasyonun ise yüzde 11.20'ye düşeceğinin hesaplandığı belirtildi.