Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için açık eksiltme ihalesi yarın gerçekleştirilecek. Rüzgar pazarının yüzde 90’ınına sahip olan şirketler, Türkiye’nin rüzgar enerjisi için tekliflerini ortaya koyacaklar.

YEKA ihalesi kapsamında konsorsiyumlar tarafından öne sürülen başvuru dosyaları YEKA Yönetmeliği kapsamında değerlendirmeye alınarak ihalenin başvuru sahibi şirketlerin tamamının katılımıyla düzenlenmesine karar verildi. Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için açık eksiltme ihalesi yarın düzenlenecek ve Rüzgar pazarının yüzde 90’ını elinde bulunduran 8 şirket, Türkiye’nin rüzgar enerjisi için yarışacak.

Hazırlıklara göre, bin megavatlık YEKA bağlantı kapasitelerinin tahsisine yönelik ihale yarın açık eksiltme usulü ile yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, “Türkiye’yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz” sözleriyle açıkladığı projesi için sekiz rüzgar türbini üreticisi tekliflerini sundu.

YEKA’larda meydana getirilecek olan yerli rüzgar türbinlerinin üretileceği fabrika, tek vardiyada en az 150 adet/sene veya 400 MW/sene rüzgar türbini üretim kapasitesi elde edecek. Rüzgar YEKA’sı ihalesini kazanacak firma, 1 milyar dolardan daha fazla rüzgar tesisi yatırımı yapmış olacak.