Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin büyümesinin bu senenin üçüncü çeyreğinde yüzde 7 dolayında olabileceğini açıkladı.

Türkiye'nin ikinci çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme verilerinin açıklanmasından sonra bankanın yayımlandığı raporda, Türkiye ekonomisinin bu senenin sonunda yüzde 5 düzeyinde büyümesi yönündeki tahminin korunduğu, senenin üçüncü çeyreğinde geniş baz etkisiyle büyümenin yüzde 7 dolayında gerçekleşebileceği aktardı.

Raporda, Türkiye'nin bu senenin ikinci çeyreğindeki büyüme performansına dair, "Güçlü bir büyüme performansı öngörülüyordu. Aynı zamanda ihracatın güçlü seyretmesi ve ithalatın artması tahmin ediliyordu. Diğer taraftan, yatırımlardaki sert yükseliş, kamu harcamalarındaki düşüş ve tüketimdeki ılımlı görünüm şaşırtıcıydı." İfadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin ekonomik büyümesinin bu senenin üçüncü çeyreğinde baz etkisiyle artmasının, dördüncü çeyrekte ise büyümenin daha ılımlı bir hal almasının beklendiği kaydedildi.

Hükümetin vereceği ekonomik kararların önümüzdeki dönemdeki büyümede belirleyici olmasının beklendiği belirtilen raporda, Kredi Garanti Fonu gibi geniş çaplı destekleyici önlemlerin ve kamu harcamalarının da etkisiyle 2018 yılında büyümenin yüzde 3,5 seviyesinin üzerinde seyredebileceğinin altı çizildi.

Türkiye'de 2002'den beri sağlanan sağlam siyasi irade büyümenin en temel nedeni.