Dolar, 12 Temmuz Çarşamba günü itibariyle alış fiyatı 3.6066 TL’den, satış fiyatı ise 3.6075 TL’den işlem görürken Euro, alış fiyatı 4.1437 TL, satış fiyatı 4.1449 TL’den işlem görmeye başladı.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN FİYATLARI DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz haftaya 3.51 ile başlamış olan dolar kuru, yurtdışı tarafındaki pozitif oranların etkisi ve küresel merkez bankalarının aktif ve saldırgan tavır benimsemesi üzerine başlamaları ile kademeli olarak artışa geçerek haftayı 3.62 TL’den kapatmıştı.

YÜKSELMENİN ARDINDA BİRÇOK NEDEN VAR

Ekonomi analizcileri, bu akşam bildirilecek olan Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası toplantı tutanağındaki bilanço azaltma ve faiz yükseltme süreci ile alakalı ipuçlarının piyasanın bakış açısı üstünde belirleyici olmasını bekliyor, Kuzey Kore'nin devletinin 10 Temmuz’da test ettiği füze denemesi ve Katar krizi ile alakalı gelişmelerin yatırımcıların jeopolitik tehlike algısının arttığını dile getirdi.

EURO – DOLAR 1.1489

Ekonomi analizcileri, Brexit toplantılarının bugün başladığını söyleyerek, toplantıların sterlin - dolar ve Euro - dolar paritesinin yönü üstünde etkisi olacağını dile getirdi. Geçtiğimiz haftayı değer kazancı ile bitiren sterlin - dolar paritesi şu dakikalarda yatay seyir takip ederek 1,2855’den, Euro - dolar paritesi ise 1,1489 ile eski değerinin hemen üstünde işlem gördü.