Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Türkiye'nin dört bir tarafına doğalgaz iletme hedefinin kapsamı altında çok önemli bir karara varılarak atağa geçildi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, temmuz ayının içinde 17 şehrin daha doğalgaz dağıtım bölgesinin kapsamı altına alarak karara varılmış oldu. Bu sayede toplamda 488 ilçenin de doğalgaz borusu bağlanacak.

TÜRKİYE’NİN TAMAMINI KAPSAYACAK

81 kentin bütününe doğalgaz götürme hedefi ile harekete geçen EPDK, Aralık 2016' içerisinde de yapılan ihaleler kapsamında Ağrı ve Tunceli illerine doğalgaz dağıtım sertifikası vermiş oldu. Bu sayede beraber Mart 2017 içerisinde de Artvin, Hakkari, Şırnak, Yüksekova, Cizre, İdil ve Silopi doğalgaz ihalesi gerçekleştirilirdi, bu kent ve ilçelerde lisanslama işleminin devam ettiği söyleniyor. Lisans verilmiş olan Ağrı, Tunceli, Hakkari, Şırnak ve Artvin kentlerinde yatırımların tamamlanmasının ardından, 2018 senesinde 81 kentin tamamı doğalgaz kullanımına geçilmesi hedeflenmekte. Bu durumların yanında ise 316'sı ihale, 172'si ise dağıtım bölgesinde büyüme işlemleri kapsamı altında olmak üzere, toplam 488 ilçenin doğalgaz dağıtım bölgesi kapsamına girdi. Bu ilçelerin 339'unda şu zamanda doğalgaz kullanabilmekte.

İŞTE O İLÇELER

Aksaray: Eskil
Erzincan: Çayırlı, Tercan
Aydın: Çine, İncirliova
Denizli: Acıpayam, Serinhisar, Sarayköy, Tavas
Tokat: Başçiftlik, Pazar
Osmaniye: Düziçi
Düzce: Yığılca
Rize: Pazar
Kayseri: Yeşilhisar, Yahyalı, Tomarza

2019 senesinde kadar olan ilave 222 ilçede ve beldede daha doğalgaz ulaşımı sağlanacak. EPDK, bu ayın içinde de 17 ilave ilçenin daha dağıtım bölgesi kapsamı altına almış oldu. Bu bölgelere 2019 senesine kadar doğalgaz isteği başlamış olacak.