Sebepleri ne olursa olsun, ülkemizdeki savunma sanayindeki atılımların engellenme yönünde tutumlar ile müsamaha gösterilmesi kesinlikle söz edilemez. Bu tarz bir tavır içerisine girenlerin, karşısında bizzat ben dururum. Devletimiz ve vatandaşımız için çalışanlar, bu arada kesinlikle kendisi de kazanan, reelde mesleğinin profesyoneli, gerçekten imalat ehli, gerçekten samimi tüm iş adamlarının, tüm şirketlerimizin yanlarında bizim olduğumuzu bilmelilerdir.” diye konuştu.

“ÜLKEMİZ İLK 10’DA YER ALIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine şöyle devam etti, “2023 senesinde savunma sanayinde de dışa bağımlılığın bütünüyle ortadan kaldırmayı planlayan bir ülke olarak daha hızlı adım atmamız gerekiyor. Ülkemiz hali hazırda dünyada bir savaş gemisi milli olarak inşa edilmekte 10 devlet arasında yer almakta. Bütünüyle milli olarak tasarlanmış MİL GEM projesinde de yüzde 75 seviyelerinde Türk Malı oranına sahibiz.

“UÇAK GEMİSİNİ YAPACAĞIZ”

MİL GEM örnek bir proje. Devlet güvenliğimiziz yanı sıra kritik önemde projelerimiz artırıyor savaş gemisi hakkında tamamladıklarımız 14 adet proje bulunmakta. 10 adet projemiz daha var. Tüm bu gelişmelerin bölgedeki tehditlerin açısından denizcilik alanında verdiğimiz öneme dikkat çekti. İnşallah uçak gemisi de yapacağız, bunu yapmakta kararımız tam.” diye konuştu.