Cezayir, 24 ürünün ithalatını, bankacılık yolu ile yapılmasını yasakladı. Sudan makarnaya, çikolatadan ekmeğe, mobilya ürünlerinden plastik ürünlere toplamda 24 ürünün ithalatına yasak geldi. Karar içeriğindeki sanayi ve gıda ürünlerinde 2016 senesinde Cezayir'e yapılan ihracat 231,7 milyon doları bulurken, ilk sırada plastik ürünleri 92,7 milyon dolarlık ihracatla yerini aldı. Senenin ilk yarısında da bu değerler değişmedi ve Cezayir'e gerçekleşen 128,5 milyon dolar düzeyindeki ihracatta 57,4 milyon dolarla plastik ürünler baş sırada yer aldı. Söz konusu zamanda şekerli mamuller ihracatı da 50 milyon dolara kadar çıktı.

TÜRKİYE ZARAR GÖRECEK

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, tarife dışı engel olarak gördüğü bu yasağın Cezayir'in katıldığı uluslararası anlaşmalara da uymadığını ve gerekçe sunmadan böyle bir karar vermesinin keyfiyetten kaynaklandığını söyledi.

Cezayir'in para transferlerine engel koymasındaki gerçek nedeni bu maddelerin ithalatına son vermek olduğunu belirten Akyüz, ‘Böyle bir yasak en çok da Türkiye'yi vurur’ dedi. Diğer yandan Akyüz, bu kararın tüm ülkeler için geçerli olduğu görülse de bazı ülkeler için yumuşatılacağının söz konusu olduğunu belirtti.