5519 sayılı yasa üzerinde yapılan değişiklikle Bağkur’lu iken bir işyerinde çalışmaya başlayan vatandaş, SSK’lı kabul edilecek. Esnaf olarak çalışmaya devam etse de SSK’ya prim ödemek koşuluyla emekli olabilecek.

Bağkur emeklileri en yüksek, yani 9000 gün prim ödeyerek emekli oluyor. 1 Ekim 1999 yılındaki sosyal güvenlik reformu, Bağkurlu vatandaşları etkisi altına almıştı. Reform olmadan önce Bağkurlu kadın 20 sene (7200 gün), erkek 25 sene (9000 gün) primle emeklisini gerçekleştiriyordu. Şimdiki düzenlemelere göre 2008 yılından itibaren Bağkurlu olan erkek 60, kadın 58 yaşında emekli oluyor.

5510 sayılı yasada yapılan yeniliklerle, Bağkurlu halde bir işyerinde çalışmaya başlayan vatandaş, bundan sonra SSK’lı sayılıyor. Esnaflıkla uğraşmaya devam etseler de Bağkur yerine SSK’ya prim ödemek koşulu ile emekli olacak. Bu şekilde daha kıza bir zamanda (7200 gün prim ödeyerek) daha fazla maaşla emekli olmuş olunuyor. Yalnız bunun tek koşul SSK’lı çalıştığınız işyerinin şahsınıza ait olmaması.

EMEKLİYE MÜJDE!

Emekli memurlar için ek ikramiye ödemeleri sürdürülürken daha başvurmayan vatandaşlar içinde zaman giderek azalıyor. 30 senden fazla çalışmış olmasına rağmen 30 sene üzerinden emekliliği gerçekleştirilen 450 bin memura yapılan düzenleme sayesinde ek ikramiyeler veriliyor.