Fazla mesai, çalışma yaşamında en çok tartışılan konuların başında gelmekte. Hemen hemen tüm çalışanlar yaşamında bir kez dahi olsa fazla mesai yapmış bulunmaktadır. Bu olaylarda işçinin bilmediği veya unuttuğu konular olabilmekte. Son yapılan yenilikle buna bir yenisi daha eklenmiş oldu. 4857 sayılı İş Kanunu'na göre; haftalık çalışma saati 45 saat, aşan süre fazla mesaiye girmekte.

İŞTEN AYRILMA NEDENİ

Posta'nın haberine göre işveren, fazla mesai yaptırmak istediği işçiden her sene başında 'yazılı onay (muvafakat)' almak zorunluluğu vardı. Tersi durumda işçiye, iş akdini feshetme hakkı oluyordu. Fakat Kurban Bayramı'ndan hemen önce 25 Ağustos Cuma günü yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle bu konu genişletildi. Artık patronun her sene fazla mesai onayı almasına da gerek duyulmayacak.

GERİ ALABİLECEK AMA...

Peki sistem nasıl işliyor? Bundan sonra işçinin işe girişte sözleşmesi yapılırken veya ihtiyaç doğduğunda onay vermesi yeterli olacak. Düzenleme tek taraflı yapılmadı. İşçiye de hak tanındı.

Eğer işçi fazla mesai yapmak istemezse verdiği onayı 30 gün öncenden işverene yazılı bildirimde bulunarak geri alabilecek. Ancak, iş kaybı endişesiyle çalışanın bunu pratikte uygulamada zorlanacağı iddia ediliyor.

ZORLAMA VARSA DAVA AÇILIR

Yeni çıkarılan yasaya göre işçinin onayını geri alma hakkı bulunuyordu. Ama buna karşın kendisine zorla fazla mesai yaptırılması durumunda iş sözleşmesini feshedip 1 senenin üzerinde çalışması varsa dava yoluyla kıdem tazminatını alabilir.