Çalıştığı şirket yada kurumlarda buluş icat edenlere, buluştan sağlanan kazanca oranla asgari ücret göz önüne alınarak hesaplanacak miktarda ücret verilecek.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ortaya koyduğu, ‘Çalışan Buluşlarına, Yükseköğretim Kurumlarında Gerçekleştirilen Buluşlara ve Kamu Destekli Projelerde Ortaya Çıkan Buluşlara Dair Yönetmelik’, yürürlüğe girerek Resmi Gazete’de yayımlandı.

OCAK AYINDA HERKESİN MAAŞI DEĞİŞİYOR

Ocak ayında emeklilerle birlikte emekli olmayan vatandaşlarda maaşlarında zam alabilecekler. Yeni yıl ile birlikte çalışan yada çalışmayan bütün vatandaşların gelirinde artış yaşanacak. Maaşlardaki yeni düzenlemeler kısmen belli olurken belli olmayanlar içinde bazı ipuçları geldi.

Ortalama 11.5 milyon emeklinin maaşlarında artış olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 2017 yılının ikinci yarısında yapılan enflasyon miktarı kadar zam alabilecek. Bu zam miktarı, Merkez Bankası tarafından yapılan belirlemelere göre yüzde 2.65, son beklenti anketine göre yüzde 3.61, 2017 enflasyonunun Ağustos ayındaki gibi senelik yüzde 10.68 olması durumunda yüzde 4.52 düzeyinde olacak. Söz konusu oranların kesinleşmesi 3 Ocak’ta belli olacak. Memur emeklilerinin maaşlarında da yüzde 4 oranında zam uygulamasına gidilecek. Bundan başka enflasyon farkı ihtimalide mevcut.