Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nce, Gözlü Tarım İşletmesinde düzenlenmekte olan 67’nci Geleneksel Hasat Bayramı'nda yapmış olduğu konuşmalarda, geçtiğimiz seneye göre hasadın bol olduğu bir sene yaşadığını belirtti.

FARUK ÇELİK’İN ÖNEMLİ AÇIKLAMALARI ŞÖYLE

Hububat imalatı amacıyla iki güzel gelişmenin yaşanmış olduğunu ifade eden Faruk Çelik, imalatın ve kalitenin yükseldiğini ifade etti.

Faruk Çelik, geçtiğimiz seneye göre hububatta yüzde 4,5'luk yükselme toplamda 37 milyon ton hububat imalatı beklendiğini bildirdi.

TMO'nun bugüne dek 400 bin ton emanet alımı gerçekleştirmiş olduğunu ifade eden Faruk Çelik, çiftçiler için teslim etmek üzerine randevu almış olduğu hacmin ise 1.2 milyon ton civarlarında olduğunu dile getirdi.

Faruk Çelik, hasat başlangıcının bugüne dek piyasaların yakın zamanda takip ettiğini vurgulamasıyla şöyle belirtti:

"Hasat yoğunluğunun ve yüksek rekolteye bağlı olarak piyasa ücretlerinin gevşemesinin sonucu olarak bugünden itibaren TMO'nun müdahale ücretlerinin açıklamasının ihtiyacı bunu gidermenin ardından açıklamanın yapılma zorunluluğu doğdu. Bazı alanlarda ekmeklik buğday 980 TL’nin üstünde işlem görüyor. Bu halde imalatçımız kalitelere göre buğdaylarının 990 TL’ye kadar TMO'ya satılabilecek."