Volkswagen şirketinin yöneticilerinden yapılan açıklamaya göre fren kontrol sistemleri bazı sürüş koşulunda doğru çalışmamakta. Bu koşullarda yer alan  kopma ve önden kopma olarak bilinmekte ve araçta direksiyon vasıtası ile verilmekte olan dönme açısında karşı aşırı tepki verilmesinin ya da daha az verilen tepki vermesinin durumlarında yol tutuşu sağlamayarak savrulması olarak gösterilmiş oldu.

VOLKSWAGEN, 766 BİN ARACINI GERİ ÇAĞIRDI

Volkswagen'in arabaları geri çağırmasının ardından yazılım güncelleme olmadığı şekilde, ani fren esnası sırasında da fren kontrol programında ideal olarak çalışmadığının firma yöneticisi tarafından dile getirildi. Alman imalatçı sözü edilen konunun problem sebebiyle Almanya'da 288 bin Volkswagen şirketi otomobili geri çağırmış oldu. Firma yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Audi ve Skoda şirketin de dahil edildiğinde bu sayı 385 bini buldu. İsviçre'de ise 22 bin otomobilin geri çağırdığını söyledi.

AUDİ İLE SKODA'DA BU OLAYDAN NASİBİNİ ALDI

Tüm dünya genelinde geri çağırılan araç sayısı ise 766 bin olarak gerçekleşti.

Almanya’nın haber ajansı DPA ajansın verdiği bildiriye göre, Volkswagen, kilit önleyici fren programının kontrolü amacıyla Almanya'da 385 bin otomobilini servislere geri çağırmaya hazırlanıyor.

Geri çağırma kararı sonrası Volkswagen firmasının yanı sıra Audi ve Skoda firmaları da bu durumdan etkilendi. Volkswagen ise DPA ajansının haberiyle alakalı yorum yapmaktan kaçındı.