Kırdığı rekorlar ile adından bolca söz ettiren Borsa, senenin ilk yarısı için 22 alt sektör endeksi aralarında yatırımcısı için en çok kazanç sağlayan hissesi ulaştırma oldu.

Sene başından bu tarafa yükseliş trendinin devam ettirildiği BIST 100 endeksi, ilk altı ayda kırmış olduğu rekorlarının ardında 100.000 seviyesini geçerek yatırımcısına yüzde 28.5 getiri sağlamış oldu.

Borsa İstanbul'da hesaplanmış olan 22 alt sektör endeksi aralarında en fazla getiri ulaştırma endeksi elde etmiş oldu.

Rusya ile ilişkisi içerisinde normalleşmenin ve Türkiye'ye gelen turist rakamının çoğalmasının, ulaştırma ve turizm iş alanlarının olumlu etkilemişti. Sözü edilen konunun gelişmeler etkisi ile ilk yarıda ulaştırma endeksi yüzde 51.9, turizm endeksi de yüzde 36 değer kazanmış oldu.

Ulaştırma endeksi yüzde 44 ile tekstil, deri, yüzde 42.9 ile kimya, petrol, plastik izlerken, 22 alt iş alanı endeksi aralarında düşüşünde gösterilen tek sektör ise spor olmuştu. Spor endeksinin, sözü edilen konu hakkında dönemde yüzde 0.62 gerileme yaşadı.

TÜRK HAVA YOLLARI ZİRVEDE

Ulaştırma iş alanı oluşturan hisse senetleri ilk yarı getirilerinde bakıldığı sırasında zirvede, iş alanının içinde ağırlığı ve işlem hacmi en yüksek olan Türk Hava Yolları oldu.