Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinin günün ilk yarısı 107 bin 039 puan ile tüm tarihinin en yüksek oranını görmüş oldu. Günün ilk yarılarında BIST 100 endeksinin önceki kapanışına nazaran 1.134.46 puan artış sağlarken, toplam işlem hacminin 2.5 milyar Türk Lirası seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

PAZARTESİ GÜNÜNE REKORLA BAŞLAMIŞTI

Cuma güne artışı ile başlamış olan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, küresel piyasaların yükselen risk iştahını ve Türk lirası varlığının değer kazanmasıyla pozitif etkisi ile gün içerisinde 105.199,70 puana ulaşım sağlanarak tüm tarihin en yüksek oranını görmüş oldu. Endeks, günü yüzde 0.93 artış ile kapanışının rekorunun 105.175,73 orandan bitirdi.
Amerika Birleşik Devletleri'nde cuma günü açıklanmış olan enflasyonun haziran ayı içerisinde senelik 1.6 artışının ile beklentileri arasında altında kaldı, perakende satışlarının oranın da haziran ayı içerisinde yüzde 0.2 gerileme kaydederek tahminin gerisinde tamamlandı.

İş analizcileri, açıklanmış olan oranlarının ardından Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın faiz artımı ve bilanço azaltma adımına alakalı beklentinin azalmış olduğu, bununda risk iştahının artımı sağlanarak dünya borsaları arasında yeni rekorun geleceğini bildirdi.